FotoJasik – Fotografia | wideo | limuzyna przygotował dla Was garść ciekawostek i porad o tematyce ślubnej.

Część z nich powstała w wyniku powtarzających się pytań, a inne całkiem spontanicznie. Dział będzie rozwijany.

Proces zawarcia umowy krok po kroku

Fotograf na ślub już wybrany? A może ciągle się zastanawiacie? Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku serdecznie zapraszamy do naszej siedziby w Inowrocławiu.

 

Z chęcią odpowiadamy na wszystkie pytania zarówno mailowo, telefonicznie, przez czat, czy przez Facebooka, ale nie ma to jak spotkać się przy kawie i na spokojnie porozmawiać o szczegółach.

Na początku zaznaczamy, że wizyta u nas jest zupełnie niezobowiązująca. Jeśli potrzebujecie więcej czasu na podjęcie decyzji co do wyboru fotografa ślubnego i chcecie wszystko przemyśleć sobie jeszcze w domu, nie ma najmniejszego problemu. Wiemy, że to ważna decyzja, dlatego nigdy Was nie pospieszamy.

 

1. Umawiamy się na spotkanie.

Przed przyjściem do naszego biura najpierw uzgadniamy dzień i godzinę spotkania. Zawsze staramy się dostosować do Waszych możliwości i znaleźć dogodny termin spotkania. Zanim przyjdziecie warto sprawdzić, czy termin Waszego ślubu mamy jeszcze wolny. Można to zrobić samemu poprzez specjalny formularz na stronie głównej, lub po prostu spytać nas.

 

2. Wygodna kanapa, coś do picia i nieograniczony czas.

Podczas spotkania z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie. To okazja do bliższego spotkania, poznania Waszych oczekiwań, zainteresowań. Czasem pytamy też czym się zajmujecie i jak się poznaliście. Takie rzeczy w naszej ocenie też mają wpływ na ślubne zdjęcia, zwłaszcza podczas sesji w plenerze. 

Na miejscu pokazujemy Wam zdjęcia. Dużo zdjęć. Można z bliska przyjrzeć się i podotykać ślubne albumy, fotoksiążki, płyty, opakowania, plakaty, fotoobrazy i odbitki. „Od środka” prezentujemy też Strefę Klienta, czyli galerię zabezpieczoną hasłem, którą każda Para Młoda otrzymuje przez rok na naszej stronie.

Wizyta w naszej siedzibie to także okazja do obejrzenia z bliska fotobudki, dodatku chętnie wybieranego przez Młode Pary na wesela. Na życzenie możemy ją uruchomić, żebyście na własnej skórze zobaczyli jak działa.

Dokładnie wypytujemy o wszystkie szczegóły podczas dnia ślubu. Ważne są nie tylko adresy, godziny, miejsca. Pytamy, czy zamierzacie puszczać gołębie po wyjściu z kościoła albo czy chcecie podczas wesela zdjęcia z zimnymi ogniami. Pytamy ile będzie gości, jaka orkiestra i czym będziecie jechać do ślubu. Wszystkie te informacje pozwolą nam na dokładne zaplanowanie tego dnia pod kątem fotografii ślubnej. Jeśli do ślubu jest jeszcze sporo czasu i nie macie ustalonej nawet godziny mszy – nie ma problemu. Ustalimy to później.

 

3. Decyzja

Jeśli po rozmowie okaże się, że spełniamy wszystkie Wasze oczekiwania, to pokazujemy Wam umowę. Po spokojnym zapoznaniu się z nią przystępujemy do podpisania. Jednocześnie wpłacacie zadatek, zwykle 200 zł. Resztę zapłacicie dopiero przy odbiorze zdjęć po ślubie. Jeśli chcecie jeszcze przemyśleć swoją decyzję, to po prostu żegnamy się i czekamy na telefon :)

Wszystkie Pary, które mieszkają dalej od Inowrocławia mogą podpisać umowę listownie. Wstępnie wypełnione dokumenty przesyłamy Pocztą Polską. Przyszła Para Młoda podpisuje je i odsyła do nas. W przesyłce dołączamy nawet wypisaną kopertę zwrotną. Wystarczy dokleić znaczek :)


www.FotoJasik.pl – Fotografia ślubna Inowrocław Bydgoszcz Toruń

Jak dbamy o Wasze zdjęcia?

 

kliknij, aby powiększyć

new-piktochart_26601429 (1)

Który miesiąc jest najlepszy na ślub?

W 2016 roku w kujawsko-pomorskim w sierpniu zawarto najwięcej, bo 1 841 małżeństw. Na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazł się wrzesień z liczbą 1 557, a na trzecim czerwiec, w którym sakramentalne „tak” powiedziało sobie 1 527 par. Najmniej, bo tylko 210 ślubów odbyło się w lutym.

380

 

Lato rządzi…

Duża popularność miesięcy letnich wynika przede wszystkim z klimatu, w którym żyjemy. Mając do dyspozycji termin w sierpniu albo w lutym, zdecydowana większość bez zastanowienia wybrałaby właśnie środek lata. Gorące promienie słońca, wymarzone, kolorowe kwiaty, wszechobecna zieleń drzew, późno zapadający zmrok. A może temperatury na minusie, szary, krótki dzień, plucha i błoto w drodze do kościoła? Dla wielu osób wymarzony obraz dnia własnego ślubu jest bliższy temu pierwszemu opisowi, co odzwierciedlają statystyki. Bardzo popularny wrzesień, poza z reguły sprzyjającą aurą, ma jeszcze jeden plus. Młoda para, która tuż po ślubie zamierza wybrać się na wymarzoną podróż, we wrześniu powinna zapłacić za nią mniej, niż chociażby w sierpniu.

FotoJasik – Fotografia ślubna Inowrocław Bydgoszcz Toruń potwierdza, że miesiące letnie są znacznie bardziej popularne, niż zimowe, ale śluby w październiku, czy grudniu wcale nie należą do rzadkości.

 

…ale zimą też się da.

Nie można jednak zaryzykować stwierdzenia, że ślub w zimie nie ma żadnego sensu, bo tutaj również znajdą się plusy. Znacznie łatwiej o wolną salę, czy fotografa w listopadzie albo styczniu, niż w sierpniu, czy we wrześniu. Za niektóre ślubne usługi poza sezonem zapłacimy mniej, niż w jego szczycie. Zimą standardową limuzynę możemy zamienić na konie i sanie. Tutaj warunkiem jest jednak spora ilość śniegu, co ostatnio w naszym kraju nie zdarza się często. Jeśli dopisze nam szczęście i trafimy na delikatnie prószący śnieg oraz słońce, taka sceneria może być równie malownicza, jak letnia. Coraz częściej śluby i wesela organizowane są w Święta Bożego Narodzenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w repertuarze orkiestry znalazło się wtedy kilka kolęd, które zaśpiewane w licznym gronie nabiorą wyjątkowego charakteru.

 

O wpływie starożytnego Rzymu…

Przy wyborze miesiąca ślubu spora grupa osób kieruje się również przesądami. Ten chyba najpopularniejszy mówi o tym, że w nazwie miesiąca musi znaleźć się litera „r”. Inny dość stanowczo zniechęca do ślubów w maju – „w maju ślub, szybki grób”. Jak się okazuje, ten drugi przesąd może mieć swoje korzenie w… starożytnym Rzymie.

– Unikano zawierania małżeństw w maju. To stara tradycja, której korzenie sięgają być może starożytnego Rzymu. Witold Klinger napisał: „U starożytnych Rzymian cały miesiąc maj miał znaczenie pory złowróżebnej, kiedy pod groźbą rychłej śmierci nie wolno było zawierać małżeństw, – zabobon, który dotąd nie stracił swej siły dla wielu ludów Europy”. (Klinger Witold, „Doroczne święta ludowe a tradycje grecko-rzymskie”, Kraków 1931) – mówi Robert Piotrowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

 

Dlaczego kwiecień był kiedyś tak popularny?

Porównując popularność wybranych miesięcy pod kątem zawarcia małżeństwa w latach 1980 i 2016 widać, że trendy się zmieniają. Blisko 30 lat temu najbardziej popularny był kwiecień, zdecydowanie przeważając nad drugim październikiem i trzecim czerwcem.

– Dlaczego kwiecień spadł w rankingach popularności? Prawdopodobnie ze względu na zmianę sposobu pracy. Z tego, co się orientuję, obecnie najpopularniejsze miesiące do zawarcia ślubu, to te przypadające latem, a chyba największą popularnością cieszy się sierpień. Myślę, że było to jeszcze w latach 80 XX wieku nie do pomyślenia, chociażby ze względu na żniwa. Mimo wszystko na terenach wiejskich był to czas wytężonej pracy. Dlatego odsetek ślubów i wesel w tym okresie mógł być niższy niż obecnie, natomiast wyższy chociażby w okresie wielkanocnym (w tym, w miesiącu kwietniu). Potwierdzenie tego przypuszczenia można odnaleźć w pracy prof. Teresy Dunin-Karwickiej pt. „Rola tradycji w kulturze wsi kujawskiej”. Otóż: „Dawniej wesela odbywały się najczęściej na jesieni, po żniwach w okresie karnawału oraz na Wielkanoc. Unikano ślubów w maju”. Myślę, że właśnie w dawnej tradycji (jak wspomniałem uwarunkowanej rytmem roku, prac gospodarczych i rokiem liturgicznym, a także przesądami) i jej obecnym zaniku należy dopatrywać się zmian popularności pewnych miesięcy – dodaje Robert Piotrowski z UMK.

Obecnie kwiecień spadł na szóste miejsce, będąc prawie dwukrotnie mniej popularnym, niż lider zestawienia, czyli sierpień. Stosunkowo więcej ślubów niż obecnie w 1980 roku zawierano również w okresie zimowym. Dziś zdecydowanie króluje lato.

 

To w końcu jaki miesiąc wybrać?

Choć według statystyk, przesądów i innych argumentów najlepszy na ślub wydaje się sierpień, to tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w którym miesiącu najlepiej zawrzeć małżeństwo. Każda młoda para ma swoje własne upodobania, którymi powinna się kierować. FotoJasik – Fotografia, wideo limuzyna z przyjemnością będzie towarzyszyć Młodej Parze o każdej porze roku.

80741

Jakie miejsce jest najlepsze na ślubną sesję?

Minęły już czasy, gdy świeżo upieczona para młoda siadała na krześle w studiu fotograficznym, pozowała przed obiektywem na tle i na tym kończyła się jej przygoda z poślubną sesją zdjęciową. Dziś nowożeńcy zdecydowanie wolą zdjęcia w plenerze, nierzadko nietypowym i zaskakującym. Oto kilka porad i pomysłów na realizację Waszej wymarzonej sesji ślubnej z FotoJasik – Fotografia, wideo, limuzyna.

 

 

Dlaczego nie w Solankach?

Solanki tu, Solanki tam, o Parku Solankowym mówi się w Inowrocławiu dużo, często się do niego chodzi. Jest po prostu zbyt popularny i „oklepany”, żeby jeszcze robić w nim zdjęcia. Takimi argumentami kieruje się większość młodych par, którym ta lokalizacja nie odpowiada. Mowa o parach z Inowrocławia, bo preferencje tych z pobliskich miejscowości są już nieco inne. Nowożeńcy z Kruszwicy, Janikowa, czy Pakości wybierają Solanki częściej, niż inowrocławianie. Dla nich to miejsce nie jest tak „oklepane”. Podobnie z parami z takich miast, jak Bydgoszcz, Toruń, Włocławek.

Czy ten najpopularniejszy w mieście park naprawdę nie nadaje się na miejsce ślubnej sesji? Oczywiście, że się nadaje. Wszystko zależy od fotografa i samej młodej pary, ale nie warto wybierać go na siłę. Jeśli „młodzi” nie będą do końca przekonani, że wybrali właściwe miejsce, to prawdopodobnie w negatywny sposób odbije się to na efektach takiej sesji.

 

Najbardziej popularne miejsca

Wśród często wybieranych przez młode pary lokalizacji są różnego rodzaju parki. Tych w naszym regionie jest całkiem sporo. Najlepiej, gdy krajobraz dodatkowo urozmaicają nawet niewielkie zbiorniki wodne. Dodatkowym atutem może być starodawny dworek, czy pałacyk. Sesje zdjęciowe w takich miejscach można wykonywać o każdej porze roku. Poza najbardziej oczywistym latem, taka sceneria będzie pięknie wyglądać zarówno jesienią, jak i zimą.

Pary młode, którym nie przeszkadzają dłuższe podróże, mają znacznie większe możliwości wyboru. Tutaj postawić można chociażby na morze, lub góry. Spośród tych dwóch charakterystycznych miejsc, nowożeńcy z Inowrocławia i okolic częściej wybierają tę pierwszą opcję. Sesja ślubna nad morzem, jeśli jest zrealizowana z pomysłem, może być doskonałym wyborem. W tym przypadku warto postawić jednak na cieplejsze miesiące w roku. To z kolei niesie za sobą problem w postaci dużego tłoku na plażach. Jeśli jednak będziemy mieli szczęście albo odpowiednią wiedzę, w jakich miejscach turystów będzie najmniej, ślubne zdjęcia w odcieniach złotego piasku, błękitnej wody i czerwonego, zachodzącego słońca zauroczą każdego, kto na nie spojrzy.

FotoJasik – Fotografia, wideo, limuzyna jest otwarty na wszystkie pomysły. Na jeszcze bardziej spektakularne ujęcia można liczyć w górach. Para młoda w garniturze i białej sukni na tle malowniczej Doliny Pięciu Stawów albo Morskiego Oka – takie zdjęcia robią wrażenie, ale wymagają dużego poświęcenia zarówno ze strony młodej pary, jak i fotografa. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych i jeśli sesja w górach zostanie odpowiednio przemyślana, jest do zrobienia.

 

Jeśli nie chcemy daleko jechać…

Morze i góry są za daleko? To może sesja w Kruszwicy, Pakości albo Janikowie? Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec w tych miejscowościach coś atrakcyjnego pod względem ślubnej sesji, ale to tylko pozory. Wystarczy nieco zboczyć z głównej drogi, znaleźć mniej popularne miejsce i całkiem nieoczywista lokalizacja okazuje się interesująca.

Dość popularne wśród młodych par z Inowrocławia i okolic są pobliskie kamieniołomy ze względu na nietypowy krajobraz. Połączenie w postaci skał, wody i drzew zawsze atrakcyjnie wygląda na zdjęciach. Jeśli wybierzemy odpowiednią porę roku, warto wybrać się na wieś. Fotografie pary młodej w rzepaku, lawendzie albo makach mogą naprawdę robić wrażenie.

 

Czym kierować się przy wyborze miejsca?

Warto pamiętać, że sceneria tak naprawdę nie jest najważniejsza, bo przede wszystkim liczy się Para Młoda. Jeśli ta w odpowiedni sposób odegra swoje role, z pozoru mało interesujące miejsce może zmienić swoje oblicze. Oczywiście niezbędne są też odpowiednie umiejętności fotografa. Dobrze, jeśli lokalizacja plenerowej sesji zdjęciowej w jakiś sposób będzie związana z historią młodej pary. Może warto wrócić do miejsca, gdzie się poznali? Dworzec autobusowy? Szkoła? Nawet jeśli będzie to tylko kilka ujęć, zawsze powrót do takich fotografii wywoła dodatkowe emocje. A może zarówno pani, jak i pan młody mają wspólne zainteresowania? Zdjęcia na piłkarskim boisku dla zapaleńców futbolu albo z nietypowym samochodem dla fanów motoryzacji mogą być ciekawym urozmaiceniem ślubnego albumu.

Wśród innych, bardziej nietypowych pomysłów na ślubną sesję plenerową są m.in. centrum dużego miasta, ruiny zamku, deszcz, opuszczona fabryka, łódka, nurkowanie, skansen, inny kraj, czy przestworza (np. w balonie).

Zanim zapadnie ostateczna decyzja co do wyboru miejsca na plenerową sesję ślubną, warto wcześniej spokojnie ją przemyśleć i porozmawiać o niej ze swoim fotografem. Ważny jest wybór odpowiedniego miesiąca, dnia tygodnia, a nawet pory dnia, bo każda z tych składowych ma znaczenie. Przeciwnicy starannego planowania mogą z kolei wsiąść w samochód i razem ze swoim fotografem ruszyć przed siebie w poszukiwaniu nieodkrytych, nowych miejsc. Jeśli dopisze im szczęście, efekty mogą być zaskakujące. FotoJasik – Fotografia ślubna Inowrocław Bydgoszcz Toruń chętnie doradzi, jeśli Para Młoda nie ma własnego pomysłu.

Reportaż ślubny – nowe spojrzenie na ślubne zdjęcia

Sztuczne pozy, wystudiowane uśmiechy, ustawianie się do aparatu – do takich ślubnych fotografii jesteśmy przyzwyczajeni i takich widzimy najwięcej, gdy oglądamy zdjęcia ślubne kogoś z rodziny czy znajomych. Całkiem niedawno pojawił się jednak zupełnie nowy trend – reportaż ślubny, na który decyduje się coraz więcej młodych par.

Wszystkie zdjęcia ślubne najczęściej wyglądają dosyć podobnie – rejestrują przebieg ceremonii ślubu oraz zabawy na weselu. I zawsze przedstawiają to samo – wyjście do kościoła, przebieg ceremonii oraz najważniejsze punkty weselnej imprezy. Są one zwykle pozowane i przedstawiają młodą parę oraz jej rodzinę i przyjaciół, którzy pozują i uśmiechają się do aparatu. Takie zdjęcia rejestrują wydarzenie, ale nie niosą za sobą żadnego ładunku emocjonalnego. Tymczasem reportaż ślubny to coś zupełnie innego – opowiada on historię najważniejszego dnia w życiu młodej pary, skupiając się przede wszystkim na pokazywaniu wzruszeń, emocji, zamykaniu w kadrze ulotnych chwil.

Fotografia ślubna w formie reportażu wychwytuje najpiękniejsze momenty, pokazując je zupełnie inaczej niż zwykłe zdjęcia ślubne. Chodzi nie tylko o to, by moment uwiecznić, ale również pokazać jego magię. Nic więc dziwnego, że w ostatnim czasie obserwujemy coraz większe zainteresowanie reportażami ślubnymi, a tradycyjne pozowane sesje plenerowe nie są już najważniejszym elementem pracy fotografa ślubnego.

Niezwykła i pełna wzruszeń opowieść o miłości
Dobry fotograf na ślub potraf za pomocą zdjęć opowiedzieć niezwykłą historię, którą później przekazują kolejne karty w ślubnym albumie. Reportaż ślubny jest narracją, musi więc mieć swój rytm, a także początek, środek i koniec opowieści. Każde zdjęcie jest przemyślane i umieszczone w odpowiednim momencie w albumie. Trzeba jednak pamiętać, że reportaż jest opowieścią, w której duże znaczenie ma sam narrator i jego wizja opowiedzenia historii. Jeden i ten sam ślub może więc być opowiedziany zupełnie inaczej przez każdego fotografa.

Dobry reportaż ślubny to sztuka
Aby reportaż ślubny spełnił oczekiwania młodej pary, wymaga profesjonalnej realizacji. Dobry fotograf na ślub powinien mieć nie tylko fachowe oko i doświadczenie, ale również dobrej klasy sprzęt, dzięki któremu będzie mógł robić zdjęcia w różnych miejscach, przy różnym oświetleniu. Ważny jest dobór różnych obiektywów, dzięki którym można pokazać różne ujęcia konkretnych momentów – od obiektywów umożliwiających wieloplanowość, aż po takie, które zrobią doskonałe zdjęcie portretowe, uwydatniające rysujące się na twarzy emocje. Fotograf, który tworzy reportaż ślubny musi być jednocześnie dobrym rzemieślnikiem i artystą potrafiącym zobaczyć i zatrzymać na fotografiach to, na co uczestnicy ceremonii czy weselni goście nie zwróciliby uwagi.

Wesele w plenerze – świetny pomysł na imprezę w sezonie letnim

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym miejscem na wesele były bogato zdobione sale weselne w hotelach, pensjonatach czy restauracjach. Jednak w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się miejsca, w których można zorganizować wesele w plenerze.

FotoJasik – Fotografia, wideo, limuzyna podpowiada kilka ciekawych pomysłów na imprezę na świeżym powietrzu. Wiele par marzy o tym, by w plenerze odbyło się nie tylko wesele, ale również uroczystość zaślubin. Niestety, z tym może być problem. W przypadku ślubów kościelnych bardzo trudno o to, by uroczystość odbyła się poza kościołem. Najczęściej księża w ostateczności godzą się na jakiś teren należący do kościoła. Natomiast cywilny ślub poza urzędem to dużo większy wydatek. Trzeba zapłacić tysiąc złotych zamiast jedynie kilkudziesięciu. Lepiej więc pozostawić uroczystość w kościele lub urzędzie, natomiast wesele zorganizować na świeżym powietrzu. Wesele w plenerze to doskonałe rozwiązanie, a przy tym nie trzeba go planować z tak dużym wyprzedzeniem, jak w przypadku wynajmu lokali weselnych. Nie ma bowiem konieczności zaklepywania terminu, wystarczy znalezienie efektownego, ciekawego i atrakcyjnego miejsca.

Doskonałe miejsce na sesje plenerowe
Impreza weselna w plenerze ma mnóstwo zalet, oczywiście jedynie w sezonie letnim, gdy pogoda zwykle sprzyja. Goście nie męczą się w dusznej sali, miejsca jest sporo, a i zdjęcia ślubne w takim miejscu wychodzą o wiele lepiej. Szczególnie wtedy, gdy wesele odbywa się w urokliwym miejscu. A o to nietrudno. Bez problemu można zorganizować wesele w ogrodzie, na tarasie eleganckiego hotelu czy w parku należącym do urokliwego pensjonatu.

Fotografia ślubna na łonie natury w pięknym otoczeniu przyrody prezentuje się o wiele lepiej niż w często zbyt ciemnej sali wypełnionej balonami pod sufitem. Efektowne sesje plenerowe można więc zorganizować bezpośrednio na weselu, zamiast szukać innego miejsca w innym terminie. Gdy pogoda nie dopisze, pod namiotem będzie przytulnie.

 

Pałacowy ogród, łąka nad rzeką czy jeziorem, impreza tuż nad morzem – to wręcz idealne warunki do wspaniałego wesela. Oczywiście tylko wtedy, gdy pogoda sprzyja. I tu może pojawić się problem, gdyż w tej kwestii niestety na dwoje babka wróżyła i można jedynie trzymać kciuki, by w dniu wesela wszelkie chmury i deszcze trzymały się z daleka. Dobrym rozwiązaniem jest więc zainwestowanie w duże, wygodne ślubne namioty, które ochronią eleganckie kreacje gości i ich dobry nastrój przed ewentualnym deszczem czy wiatrem.

Namiot powinien być dopasowany wielkością do liczby gości i mieć miejsce nie tylko na ustawienie stolików, ale również na przestrzeń do tańczenia. Organizując wesele pod namiotem należy również pamiętać o tym, że konieczne będzie znalezienie dobrej i profesjonalnej firmy cateringowej. Choć wymaga to odrobiny zachodu, efekt końcowy w postaci ciekawej imprezy weselnej z pewnością jest tego warty.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotografa na ślub?

Wybór fotografa ślubnego to jedna z pierwszych kwestii, o której musza pamiętać przyszli małżonkowie podczas planowania uroczystości. Na wybór sukni czy sposobu zdobienia kościoła będzie jeszcze czas. Natomiast z wybraniem dobrego fotografa nigdy nie należy czekać na ostatnią chwilę.

W czasach, gdy niemal każdy ma dobrego smartfona z aparatem, a lustrzanki nie kosztują już majątku, na weselach zdjęcia robi całe mnóstwo osób z rodziny czy znajomych. Czasem pojawia się więc pokusa, by odpuścić sobie wynajmowanie fotografa, bo przecież i tak całe mnóstwo osób będzie robić zdjęcia. Jednak nie ma co się oszukiwać – fotografia ślubna to sztuka, w której ważne jest nie tylko to, co robi zdjęcia ślubne, ale również – kto je robi. Doświadczone oko profesjonalnego fotografa potrafi zatrzymać w kadrze ulotne chwile, emocje czy wzruszenie, jakie towarzyszą młodej parze i jej najbliższym w tym wyjątkowym dniu.

 

Zdjęcia robione przez amatorów zwykle są kiepskiej jakości, przypadkowe, często nieostre lub źle ujęte – nie są to dzieła, którymi warto pochwalić się w ślubnym albumie. Dlatego też, nawet jeśli poszukujemy ślubno-weselnych oszczędności, nie warto rezygnować z usług profesjonalnego fotografa.

Dobry fotograf zrobi świetne zdjęcia nawet w kiepskich warunkach Na rynku ślubnych usług fotograficznych możemy znaleźć całe mnóstwo ofert ze wszystkich rejonów Polski. Jednak, choć ilość oferowanych usług jest spora, jakość może już pozostawiać wiele do życzenia. A fotografia ślubna to usługa, której nie można później poprawić czy zlecić innemu fachowcowi. Od początku musi więc to być strzał w dziesiątkę i wybór, który zagwarantuje, że zdjęcia ślubne będą niezwykłą pamiątką przez długie lata. Fotograf na ślub musi więc być przede wszystkim doświadczonym profesjonalistą, który na wielu ślubach już pracował i w różnych warunkach. Nie zawsze bowiem warunki ślubne są idealne – czasem przeszkadza kiepska pogoda, czasem weselny lokal utrudnia zrobienie dobrych zdjęć. Dobry fotograf na ślub umie sobie z takimi problemami poradzić, oprócz robienia zdjęć ważna jest również profesjonalna obróbka fotografii. Efekt końcowy u fachowca zawsze jest doskonały, czego nie można powiedzieć o pracy fotograficznych amatorów.

Portfolio – najlepszy sposób na poznanie jakości usług
Najważniejszą rzeczą, na jaką należy zwracać uwagę przy wyborze ofert, jest portfolio artysty. To ono jest najlepszym wyznacznikiem jakości pracy fotografa, a przy tym pozwala przyszłym nowożeńcom ocenić, czy wykonywane przez niego zdjęcia odpowiadają ich indywidualnym potrzebom i oczekiwaniom. W poszukiwaniu sprawdzonych ofert fotografów
ślubnych na Kujawach, warto sprawdzić, co ma do zaoferowania FotoJasik – Fotografia, wideo, limuzyna. Rozbudowane portfolio, przyjazne podejście do klienta oraz otwartość na wszelkie propozycje to gwarancja, że przyszli nowożeńcy z pewnością będą zadowoleni z jakości usług.

Jak wybrać miejsce na wesele?

Wybierając miejsce na wesele na pewno warto kierować się lokalizacją, renomą lokalu, menu czy wystrojem weselnej sali. Ale nie tylko – podczas oglądania potencjalnych lokali weselnych warto zwracać uwagę na ich wygląd i oświetlenie, gdyż albo będą sprzyjały efektownym zdjęciom, albo mocno utrudnią życie nawet profesjonalnemu fotografowi. A przecież każda para młoda chce, aby zdjęcia ślubne były efektowne i doskonałej jakości.

 

Choć w każdym mieście czy miejscowości bez problemu można znaleźć szeroką ofertę lokali weselnych, w rzeczywistości wiele z nich nie spełnia podstawowych wymagań stawianych przez przyszłych małżonków. FotoJasik – Fotografia, wideo, limuzyna radzi, na co zwracać uwagę, aby lokal świetnie sprawdził się jako sceneria do zdjęć.

Wygląd i wystrój weselnego lokalu ma duży wpływ na to, jak prezentują się zdjęcia ślubne. Warto zwracać na to uwagę, gdy poszukujemy lokalu i odwiedzamy poszczególne miejsca. Fotografia ślubna wymaga bowiem odpowiedniej oprawy, aby prezentowała się doskonale i była piękną pamiątką na całe życie. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim lokal powinien być nie tylko przestronny i mieć sporo miejsca nie tylko na stoliki dla gości, ale również sporo parkietu. Ważna jest również kolorystyka i wysokość ścian. Z perspektywy fotografa najlepsze są jasne, kremowe ściany oraz jasny i wysoki na 4-6 metrów sufit. Dzięki temu światło lampy błyskowej odbija się od sufitu, a kolorystyka i cienie na fotografiach są naturalne i prezentują się po prostu dobrze. Nawet zdjęcia najlepszego fotografa z najlepszym sprzętem w ciemnej sali o brązowych, drewnianych ścianach i wysokim ciemnym suficie będą wyglądały gorzej, niż na sali o jasnych ścianach. Najmniej atrakcyjne z perspektywy fotografii ślubnej jest ciemne, niskie pomieszczenie ze ścianami w ciemnych barwach lub różnokolorowymi. Zdjęcia ślubne w takim miejscu będą dosyć kiepskie, a kolorystyka przekłamana – nienaturalnie będzie wyglądać skóra osób na zdjęciach oraz wszystkie szczegóły czy cienie. Owszem, dobry fotograf na wesele doskonale sobie z tym problemem poradzi podczas późniejszej obróbki zdjęć, jednak efekt nigdy nie będzie tak dobry, jak w doskonałym wizualnie pomieszczeniu. Trzeba również pamiętać, że w ciemnej i ciasnej sali weselnej trudno o dobrą zabawę czy weselne szaleństwa, bo po prostu nie ma na nie miejsca i możliwości.

Odpowiedni wystrój wnętrza

Wybierając salę na wesele należy również zwracać uwagę na jej wystrój oraz upewnić się, czy będzie można ewentualnie udekorować salę według własnego uznania i potrzeb. Wielu przyszłym małżonkom nie do końca odpowiada zastany wystrój i zależy im na dekoracjach które będą stylistycznie lub tematycznie dopasowane do ich ślubnej imprezy. Oczywiście, trzeba również pamiętać, że szukanie miejsca na wesele to pierwsza rzecz, jaką należy zająć się po ustaleniu terminu uroczystości. Terminy w najlepszych lokalizacjach są najczęściej zarezerwowane na rok czy dwa do przodu. Jeśli komuś bardzo zależy na konkretnym lokalu, powinien wręcz najpierw poznać jego wolne terminy, a następnie na tej podstawie zaplanować termin ślubu w kościele czy urzędzie.

Album ślubny – pamiątka na całe życie

Zdjęcia ślubne z pewnością są pamiątką na całe życie. Jednak te fotografie, które para młoda otrzymuje w wersji elektronicznej oglądane są kilka razy, a później się o nich zapomina. O wiele bardziej namacalną pamiątką jest album ślubny, do którego można wracać nawet przez wiele lat po uroczystości.

 

Dobry fotograf na ślub gwarantuje doskonałe zdjęcia, później jednak należy zadbać o to, aby fotografie miały zapewnioną odpowiednią oprawę. Wybór albumu ślubnego to kolejna decyzja, jaką przyszli małżonkowie muszą podjąć podczas organizowania ślubnej fotografii. Wbrew pozorom, wybór nie jest prosty, gdyż liczba modeli albumów jest praktycznie nieograniczona. Przy podejmowaniu decyzji należy przede wszystkim zdecydować o rodzaju albumu oraz o tym, z czego ma być wykonana okładka. Wybierając okładkę najczęściej kierujemy się względami wizualnymi, czyli wybieramy taki album, który nam się najbardziej podoba. Warto jednak zwracać uwagę także na materiał, z jakiego jest ona wykonana. Bardzo efektowne i trwałe są okładki wykonane ze skóry naturalnej lub ekologicznej, w obu przypadkach dostępne w wersji matowej oraz błyszczącej. Są wyjątkowo eleganckie, a jednocześnie łatwo z nich usunąć ewentualne zabrudzenia. Świetnie prezentują się także jako element wystroju wnętrza. Niektóre pary wybierają okładki wykonane z materiału, które owszem, również są eleganckie, ale mniej praktyczne.

FotoJasik – Fotografia, wideo, limuzyna oferuje wyjątkowo bogatą ofertę fotoksiążek, fotoalbumów, plakatów, odbitek, opakowań i inny produktów najwyższej jakości. Pełen katalog produktów można znaleźć tutaj. Nasze ostatnie realizacje są do obejrzenia tutaj.

Warto dodać, że już w standardowym pakiecie Para Młoda otrzymuje od nas fotoksiążkę. Za dopłatą można ją zamienić na inny, dowolny produkt.

Pierwszy taniec młodej pary

Pierwszy taniec świeżo upieczonych małżonków to jeden z najbardziej wzruszających momentów podczas imprezy weselnej. Niektóre pary młode stawiają na emocje i spontaniczność, inne przez wiele tygodni trenują skomplikowane układy choreograficzne. FotoJasik – Fotografia, wideo, limuzyna radzi, jak najlepiej przygotować się do pierwszego wspólnego tańca.

Pierwszy taniec spędza sen z powiek szczególnie panom, którzy uważają, że nie potrafią tańczyć, a muzyka im w tańcu nie przeszkadza. Problem ten można dosyć szybko rozwiązać – wystarczy, że przyszli małżonkowie wezmą kilka wspólnych lekcji tańca. Dzięki temu nauczą się wspólnie poruszać w rytm ulubionej muzyki. Nieco więcej czasu trzeba będzie poświęcić, jeśli para decyduje się na popularny w ostatnich czasach skomplikowany układ choreograficzny. Warto jednak pamiętać, by nie był to przerost formy nad treścią. Pierwszy taniec powinien być wzruszającym momentem, a nie wielkim show dla gości.

Jaki utwór wybrać na pierwszy taniec? Zanim młoda para zacznie przygotowania do pierwszego tańca, najpierw trzeba wybrać styl taneczny oraz konkretny utwór. Większość par decyduje się na piosenkę, z którą wiążą się
pozytywne emocje czy wspólne chwile. Najczęściej są to wolne utwory, w których na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim emocje. Może to być piosenka, jaką para usłyszała na swojej pierwszej randce lub jaka leciała w tle w czasie, gdy przyszły pan młody oświadczał się swojej wybrance. Jeśli para decyduje się na układ taneczny, nie powinien być on zbyt skomplikowany. Po pierwsze, chodzi o to, by skupiać się przede wszystkim na chwili, a nie na tym, aby nie pomylić kroków. Po drugie – nadal najmodniejsze są długie, rozłożyste
ślubne suknie. Można więc sobie wyobrazić, jak trudno jest pannie młodej w takim ubraniu wykonywać skomplikowane ruchy tanga czy innych tańców latino. Warto również zwrócić uwagę na czas trwania pierwszego tańca – nie może on być zbyt długi. Dwie minuty w zupełności wystarczą i młodej parze, i fotografowi, który będzie uwieczniał ten moment. Później należy po prostu zachęcić gości do wspólnej zabawy.

Im więcej miejsca, tym więcej możliwości

W przygotowaniach do pierwszego tańca warto zwrócić uwagę także na to, ile para będzie miała miejsce na parkiecie. W niektórych lokalach przestrzeń do tańca jest spora i tam można sobie pozwolić na układy choreograficzne w dowolnym stylu. Jeśli natomiast miejsca na parkiecie jest niewiele, raczej nie ma sensu tracić czasu na wielotygodniowe przygotowania do pierwszego tańca, gdyż i tak nie będzie za bardzo jak go przygotować. Trzeba również pamiętać, by o rodzaju pierwszego tańca poinformować ślubnego fotografa. Zdjęcia ślubne z pierwszego tańca to jedna z najpiękniejszych i najbardziej emocjonujących pamiątek. Pokazują bowiem emocje, bliskość świeżo upieczonych małżonków i ich pierwsze wspólne chwile. Fotograf ślubny musi wiedzieć, jak fotografować pierwszy taniec, na co zwracać uwagę, musi mieć również miejsce, aby dobrze złapać w kadrze najważniejsze momenty.

O co zapytać ślubnego fotografa?

Poszukiwania ślubnego fotografa nie polegają jedynie na znalezieniu odpowiedniego profesjonalisty, zarezerwowaniu terminu i podpisaniu umowy. Przyszli małżonkowie powinni mieć również możliwość rozmowy z osobą, która będzie robić zdjęcia ślubne.

 

Dzięki temu można szczegółowo ustalić wszystkie warunki współpracy, a więc uniknąć ewentualnych niedopowiedzeń w dniu uroczystości czy już po niej. Im lepiej młoda para pozna warunki współpracy z fotografem, tym większą będzie miała pewność, że zdjęcia ślubne spełnią wszystkie oczekiwania. FotoJasik – Fotografia, wideo, limuzyna podpowiada, o czym pamiętać podczas rozmowy z fotografem i o co koniecznie go zapytać.

Jakie ma doświadczenie w fotografii ślubnej?

Im większe, tym lepiej. Żadna para młoda nie chce, aby zdjęcia wykonywał amator, który dopiero stawia pierwsze kroki w tej branży. Im większe doświadczenie fotografa, tym większa pewność, że poradzi sobie w trudnych warunkach.

Czy zna miejsce, w którym będzie ślub i wesele?

Fotograf, który już pracował w konkretnym kościele czy sali weselnej, doskonale wie, jakie są ich uwarunkowania, na co zwracać uwagę lub z czym były problemy z przyszłości. Dzięki temu może lepiej się przygotować na problemy z kiepskim oświetleniem czy z ustawieniem się do dobrych ujęć.

Czy do pracy zabiera ze sobą zapasowy sprzęt?

U profesjonalistów to oczywistość, warto jednak się dopytać. Nie ma bowiem nic gorszego niż sprzęt, który psuje się i odmawia posłuszeństwa w najważniejszych momentach ślubu czy wesela.

Czy może zaproponować ciekawe miejsce na plener?

Dobry fotograf na wesele z pewnością robił już zdjęcia w wielu sceneriach i doskonale wie, gdzie wychodzą one najlepiej. Sesje plenerowe w sprawdzonych miejscach to lepsze rozwiązanie niż w przypadkowej lokalizacji. Czasem para młoda ma pomysł na ciekawe miejsce, warto spytać fotografa, czy będzie ono odpowiednie.

Czy dojazd fotografa jest dodatkowo płatny?

To ważne szczególnie wtedy, gdy wybieramy fotografa z innego miasta, który musi sporo kilometrów przejechać, by dotrzeć na miejsce. Warto więc się upewnić, czy w koszt usługi jest już wliczona cena dojazdu.

Jaki jest czas pracy w dniu ślubu?

W umowie z fotografem warto dokładnie ustalić godziny jego pracy. To ważne szczególnie dla tych par, którym zależy na reportażu ślubnym, a więc na uwiecznieniu także długich przygotowań do głównej ceremonii.

Ile zdjęć otrzyma para młoda?

Te kwestię również warto ustalić jeszcze przed podpisaniem umowy. Wszystko zależy od tego, czy będą to standardowe zdjęcia ślubne, czy reportaż, w którym z założenia jest o wiele mniej zdjęć.

Kiedy małżonkowie otrzymają zdjęcia?

Każdej młodej parze zależy na tym, by zdjęcia ślubne otrzymać jak najszybciej. Niestety, bardzo często trzeba na fotografie czekać przez wiele tygodni czy nawet się o nie upominać. Termin odbioru zdjęć powinien więc być dokładnie zapisany w umowie. FotoJasik – Fotografia, wideo, limuzyna zawsze oddaje Parze Młodej zdjęcia w ciągu maksymalnie 30 dni od dnia wesela lub sesji plenerowej. Przez lata działalności ten termin nigdy nie został przekroczony.

Najpopularniejsze przesądy ślubne

Choć żyjemy w XXI wieku, nadal w wielu momentach życia towarzyszą nam liczne przesądy i zabobony. Na co dzień najczęściej nie zwracamy na nie uwagi i nie wali nam serce z przerażenia, gdy drogę przebiegnie czarny kot. Jednak moment ślubu jest dla każdego tak ważny, że jest w stanie dostosować się do najdziwniejszych przesądów, aby zapewnić sobie przyszłe szczęście.

Przesądy ślubne są wiecznie żywe i raczej nie zanosi się na to, by kiedykolwiek odeszły w zapomnienie. FotoJasik – Fotografia, wideo, limuzyna prezentuje najpopularniejsze przesądy, które towarzyszą przyszłym małżonkom w dniu ślubu i wesela.

Coś niebieskiego, coś pożyczonego i miesiąc z „r”

Jednym z najpopularniejszych ślubnych przesądów mówi, że pan młody nie powinien widzieć sukni panny młodej przed ślubem, gdyż może to zwiastować późniejsze kłótnie w małżeństwie. Choć zdrowy rozsądek podpowiada, że suknia ślubna raczej nie ma nic wspólnego z relacjami między małżonkami, jednak większość par mocno pilnuje tego przesądu. Panny młode również pilnują, aby w dniu ślubu mieć na sobie coś starego, nowego, pożyczonego, niebieskiego i białego. Kolejny przesąd mówi, że ślub należy brać w miesiącu, w którym jest litera „r” w nazwie, gdyż ma to zapewniać przyszłe szczęście. I faktycznie, najwięcej ślubów odbywa się właśnie w tych miesiącach. Jest też przesąd dotyczący pogody. Jeśli w dniu ślubu jest słonecznie, ma to zwiastować długie i szczęśliwe małżeńskie życie. Jeśli natomiast pada deszcz, zapowiada on przyszłe łzy. W rzeczywistości pogoda nie ma tu znaczenia – może ewentualnie utrudnić zdjęcia ślubne.

Sypanie ryżem i pieniędzmi, witanie chlebem i solą

Bardzo popularne jest obsypywanie przyszłych małżonków ryżem czy pieniędzmi po wyjściu z kościoła albo z urzędu stanu cywilnego. To jeden z najbardziej emocjonujących momentów, jakie uwieczniają zdjęcia ślubne. Ryż ma symbolizować płodność, natomiast pieniądze zapewnić małżeńskie życie w dostatku. Oczywiście, pod warunkiem, że świeżo upieczeni małżonkowie wyzbierają wszystko co do grosika. Dobrobyt i szczęśliwe życie ma również zapewnić chleb i sól, jakimi witani są państwo młodzi po przybyciu na miejsce wesela. Do tego muszą wypić kieliszek wódki, a opróżnione kieliszki rzucić za siebie i potłuc. To jednak niejedyne rzucanie za siebie. Podczas wesela panna młoda rzuca za siebie welon lub bukiet, a ta z panien, która go złapie, będzie kolejną, która wyjdzie za mąż. Na każdym weselu walka o bukiet jest dosyć ostra, jednak jak pokazuje życie, nie zawsze złapanie bukietu oznacza szybkie zamążpójście.

Podobnych przesądów ślubnych jest co najmniej kilkadziesiąt, jedne są bardzo popularne i znane, inne nieco mniej. Nie należy jednak przykładać do nich aż tak wielkiej uwagi. Warto skupić się na konkretnych przygotowaniach do ślubu i wesela, a przesądy i magiczne myślenie traktować jedynie jako dodatek. Małżeńskiego szczęścia nie zapewni przecież ani niebieska podwiązka, ani ślubna pogoda, ani branie ślubu w tym, a nie innym miesiącu.

Wszystkie teksty, grafiki i zdjęcia są własnością FotoJasik i nie mogą być kopiowane.

Ta strona używa ciasteczek. Więcej informacji.

Ciasteczko (formalnie HTTP Cookie, w skrócie ang. cookie, tłumaczone czasem jako plik cookie) – mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę. Używane jest głównie do utrzymywania sesji np. poprzez wygenerowanie i odesłanie tymczasowego identyfikatora po logowaniu. Może być jednak wykorzystywane szerzej poprzez zapamiętanie dowolnych danych, które można zakodować jako ciąg znaków. Dzięki temu użytkownik nie musi wpisywać tych samych informacji za każdym razem, gdy powróci na tę stronę lub przejdzie z jednej strony na inną.


Źródło: wikipedia.org


Więcej informacji: http://pl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie

Zamknij